Jdi na obsah Jdi na menu
 


info. pro začínající chovatele králíčků

Výběr králíčka:

Sameček/Samička v mnohé literatuře se dočteme že samičky jsou klidnější a mazlivější ale dle mého názoru a troufám si říct že i názoru ostatních chovatelů se na mazlíka hodí spíše sameček. Samečci ve většině případů bývají méně náladový ,ale je  také nutné počítat s tím, že jak samička tak sameček v určitém věku procházejí pubertou.

Je také dobré zvážit k jakému účelu budete králíčka využívat, vždy je dobré poradit se s chovatelem.

Králík s PP/VP/kříženec:

Před koupí králíka je dobré zvážit či chceme králíka s PP, VP nebo křížence. Za mě je nejvhodnější volba králík s PP znamená to že králíček je odchován registrovaným chovatelem u ČSCH, králíček má oficiální průkaz původu a je tetován, s králíčkem je možné chodit na výstavy a popřípadě zařadit do chovu. Králíček s VP je králíček s tzv. hobby chovu, je to králíček u kterého jsou známí předci avšak každý předek je jiného barevného rázu/jiného plemene/... tyto králíčky není možné oficiálně vystavovat. Pojem kříženec znamená že u králíčka nelze vystavit ani VP ani PP a jedná se o králíčky u kterých nejsou známí předci , tito králíčci jsou nejnáchylnější na různá onemocnění a vady.

Doporučená výbava než si králíčka přivezu:

Před dovezením králíčka je vhodné mít nachystáno ubytování. Pokud plánujete mít králíčka v bytě, měli by jste pořídit minimálně 1 metr dlouhou klec, ve které by neměl chybět úkryt, miska/napaječka, seník a záchůdek. Je také nutné počítat s tím, že králík potřebuje dostatečný pohyb a proto je dobré ho občas vypustit a nechat proběhnout. Pokud pro králíka plánujete venkovní ubytování,je důležité vybrat takové místo na které přes den nebude pařit slunce. Pro venkovní odchov je dobré vybrat dřevěnou králíkárnu, ve které králík nebude mít průvan. Vybavení kotce je stejné jak u domácího králíčka.

úkryt: nejlépe dřevěný domeček o velikosti do kterého se králík vleze

miska: nádoba vhodná na krmivo a vodu, nejlépe těžká a ne plastová aby ji králík nepřevrhl/ neprokousal

seník: závěsný na klec z důvodu aby si králík po seně nešlapal existuje několik typů

záchůdek:  je používán hlavně kvůli usnadnění čištění, většinou se jedná o rohovou nádoby, do které je potřeba speciální stelivo které vsákne mokro a pachy. ( většina králíků nemá problém se na záchůdek naučit, jelikož je pro ně přirozené chodit do jednoho rohu)

Krmení:

Existuje spoustu vhodných, ale i nevhodných krmiv pro králíčky. Podle mého názoru každému králíkovi sedne něco jiného. Nejlepší je kombinace bezobilného krmiva, sena a dostatek čerstvé vody. Chovatelé kteří vlastní více králíků používají převážně granulky, jelikož vyjdou cenově levněji a i mezi granulkami se dají najít kvalitní za rozumnou cenu. 

Postup krmení: poklízet by se mělo minimálně 2x denně a to především ráno a večer. Nejdůležitější složkou je seno toho by králíci měli dostávat až 80% ve stravě dále granulky, které doplní další potřebné živiny. To vše musí být doplněno o čerstvou vodu, aby králík mohl pít adlibitum (neomezeně).